Історична година «Шляхами подвигу та слави»

Історична година  «Шляхами подвигу та слави»

Мета: Дати уявлення учням про День визволення України від німецько – нацистських загарбників. Розвивати  почуття патріотизму та національної самосвідомості, відповідальність, гідність, мужність. Виховання шанобливого ставлення до героїчного подвигу і жертовності українського народу у Другій світовій війні. 

ХХІ століття. Усе далі й далі відходять грізні роки Великої Вітчизняної війни. Але кожного року  28 жовтня ми відзначаємо День визволення України від німецько-фашистських загарбників, і ніколи не згасне пам’ять про всіх тих, хто поліг у боях, хто віддав своє життя для нашого щастя. 

Але до цього дня потрібно було пройти кілометри дорiг, спочатку відступаючи, залишаючи фашистові наші краї, але потім з новими силами, зібравшись кинутися на ворога знову і вже гнати їх до кордону не зупиняючись. 

                Україна! Її безкрайні поля, зелені ліси і гори, блакитний Дніпро,  все уразила пухлина фашистської чуми. Скільки українських парубків і дівчат пішли на фронт, щоб захищати свою країну.

Визволення України від німецьких окупантів ввібрало в себе два найсильніших людських почуття: невимовну тугу про тих, хто вже ніколи не повернеться з бою і радість за величний дар від воїнів-визволителів – мирне життя для теперішніх і прийдешніх поколінь

1) Звільнення України від німецько-фашистських загарбників почалося наприкінці грудня 1942 р.

Ще в грудні 1942 року радянські війська вступили на територію України. Війська генерала В. Кузнєцова 1-ї гвардійської армії  18 грудня 1942 р. вибили окупантів із с. Півневка Миловського району на Луганщині. У цей же день від ворога був звільнений ще ряд населених пунктів України, а саме, пункти східного Донбасу. 

Жорстокі бої розгорнулися за перший районний центр на українській землі – Милово. Під час звільнення загинули 1066 солдатів і офіцерів.    На початку 1943 року радянські війська почали вигнання загарбників з території України, а після перемоги під Курськом перейшли у наступ, який закінчився  у ніч на 23 серпня 1943 року остаточним визволенням Харкова військами Степового та Воронежського фронту. З цього часу гітлерівські війська вже були неспроможні здійснювати великомасштабні операції. Так почався новий, визвольний, період бойових дій на території України.

У ході Білгородсько-Харківської операції війська Степового фронту звільнили Харків 

2) Битву за звільнення від нацистів Лівобережної України можна умовно розділити на два етапи. У ході першого етапу (серпень – вересень 1943 р.) була проведена Донбаська операція (13 серпня – 22 вересня 1943 р.). 8 вересня 1943 р. радянські війська звільнили Сталіно (Донецьк) – центр Донбасу. Операції на території Лівобережної України відбувалися в досить важких умовах. Відступаючи, нацисти в безсилій люті застосували тактику «випаленої землі» — знищували все, передусім промислові об’єкти й матеріальні цінності, які не можна було вивезти до Німеччини. Нацисти сподівалися зупинити Червону армію на “Східному валі”. «Радше Сонце впаде в Дніпро, ніж росіяни здолають Східний вал», — хвалькувато заявляв Гітлер. Але внаслідок успішної Чернігівсько-Прип’ятської операції, яка почалася у серпні 1943 року, українські війська прорвали оборону. У ніч на 21 вересня 1943 р. почалося форсування Дніпра – епопея масового героїзму радянських воїнів..

Початок другого етапу битви за звільнення Лівобережжя (жовтень – грудень 1943 р.) ознаменувався ліквідацією Запорізького плацдарму гітлерівців і звільненням 14 жовтня 1943 р. м. Запоріжжя. В жовтні 1943 р. дії Червоної армії були сковані запеклим опором супротивника.

Враховуючи ситуацію, яка склалася в районі Києва, ставка Верховного головнокомандування та керівництво І Українського фронту прийняли рішення про переведення наступальних сил на новий плацдарм у район Лютежа. Такого маневру фашисти не очікували. Після запеклих боїв 6 листопада 1943 р. столиця України була повністю звільнена від німецьких загарбників.

 Київська наступальна операція завершила докорінний перелом війни на радянсько-німецькому фронті й істотно вплинула на хід усієї Другої світової війни. 

 Переправа радянських військ, 1943 рік

 

3) Звільнення Правобережної України і Криму.

Перший етап звільнення Правобережної України (січень-лютий 1944 р.). 24 січня 1944 р. війська 1-го і 2-го Українських фронтів перейшли в наступ на Корсунь-Шевченківському виступі. 24 січня 1944 р. війська І та II Українських фронтів перейшли в наступ на Корсунь-Шевченківському виступі. Незважаючи на опір ворога, війська обох Українських фронтів 28 січня з’єдналися в районі м. Звенигородки. Військам Червоної армії вдалось оточити і розгромити 10 німецьких дивізій. Супротивник втратив убитими і пораненими 55 тис. солдатів і офіцерів, близько 18 тис. гітлерівців потрапили в полон.

Майже одночасно з Корсунь-Шевченківською операцією війська 1-го Українського фронту почали наступ на Рівненсько-Луцькому напрямку. Наступ радянських військ відбувався у складних умовах заболоченої місцевості і бездоріжжя. Велику допомогу їм надали партизанські з’єднання Сабурова, Федорова, Бегми. 2 лютого 1944 р. були визволені від окупантів Луцьк і Рівне, а в результаті подальшого наступу – Проскурів, Тернопіль, Вінниця.

Рівне – Луцька операція.

Другий етап звільнення Правобережної України і звільнення Криму (березень – травень 1944 р.). 5 березня – 17 квітня 1944 р. розпочався другий етап грандіозної битви на Правобережжі. Війська І Українського фронту з 4 березня по 17 квітня 1944 р. здійснили Проскурівсько-Чернівецьку операцію, у результаті якої вороже угруповання було розколоте на дві частини. в ході Умансько-Ботошанської операції розгромили 8-у німецьку армію, 26 березня 1944 р. Війська 2-го Українського фронту вийшли до державного кордону СРСР і перенесли бойові дії на територію Румуні. 28 березня звільнили Миколаїв, а 10 квітня – Одесу.

Воїни 4-го Українського фронту, Приморської армії і Чорноморського флоту в 8 квітня 1944 р. розпочали бої за Крим. 11 квітня визволено Керч, 13 квітня – Сімферополь. 5 травня почався штурм севастопольських укріплень ворога.  Особливо жорстокі бої розгорнулися на Сапуну-Горі. Після 9-годинногоштурму вона вже була в руках радянських військ. 9 травня 1944 р. Севастополь був звільнений. 

12 травня 1944 р. Крим повністю визволили від нацистів. 17-та німецька армія втратила десятки тисяч осіб убитими та полоненими, майже всю бойову техніку.

4) Заключний етап звільнення України від нациських загарбників (липень-жовтень 1944 р.).

Улітку 1944 р. розпочався заключний етап визволення України від німецько-фашистських загарбників. 13-14 липня розгорнулися бої з угрупованням гітлерівських армій «Північна Україна» на Рава-Руському та Львівському напрямках. У результаті могутнього наступу значні сили гітлерівських військ були оточені під Бродами (Львівська область). У боях було знищено більш 38 тис. гітлерівців, більш 17 тис. узято в полон. У ході успішного здійснення Львівсько-Сандомирської операції (13 липня — 29 серпня 1944 р.) була знищена група армій «Північна Україна». Війська II та III Українських фронтів внаслідок Яссько-Кишинівської операції (20-29 серпня 1944 р.) розбили групу армій «Південна Україна».

 У жовтні 1944 р. у ході Карпатсько-Ужгородської операції завершилося звільнення всієї території України. 27 жовтня був звільнений від окупантів Ужгород, а 28 жовтня – інші населені пункти Закарпатської України.

За історичними даними, у ході воєнних дій на території України під час Другої світової війни загинуло близько трьох мільйонів радянських солдат і офіцерів і майже 1,4 млн військовополонених. Серед вищих офіцерів, командуючих фронтами й арміями було чимало українців. Найвідоміші з них – А. Єременко, С. Тимошенко, Р. Маліновський, Н. Ватутін, І. Черняхівський, П. Рибалко, К. Москаленко, П. Жмаченко й інші. Під час окупації України загинув кожен шостий мешканець – близько 3,9млн. осіб. З України до Німеччини було примусово вивезено понад 2,4 млн осіб, переважно молодь. Знищено більш ніж 700 міст і 28тисяч сіл, 16 тисяч промислових підприємств.

В історії українського народу події Другої світової посідають особливе місце. За своєю глибиною, трагізмом і героїкою вони помітно піднеслися над іншими і набули епохального значення.

Дорогою ціною дісталася нам Перемога. Біллю та горем, смертю та скаліченими долями відізвалася у душах українців Велика Вітчизняна війна. Та наш волелюбний народ не скорився. Всі, як один, піднялися на боротьбу з ненависним ворогом і перемогли! Ми будемо гідними такої історії, такої країни!

Минатимуть роки, змінюватимуться люди, покоління і настане той час, коли зовсім не залишиться живих свідків того страшного лихоліття, але пам’ять про них житиме вічно!

Література

  1. Коровін В. В. Радянська розвідка і контррозвідка в роки Великої Вітчизняної війни. М., 1998.
  2. Мищенко Г. П., Мигрин Г. П. Задача особливої важливості. Київ, 1985.
  3. Кисельов В. К. Партизанська розвідка, Мінськ, 1980.
  4. Олександр Алфьоров. Стаття  “Нариси діяльності гетьманців у рядах Руху опору Другої Світової війни на теренах України”.
  5. Україна: друга половина XX ст. Нариси історії. Київ, “Либідь” 1997.
  6. Мірчук П. Українська Повстанська Армія. 1942-1952.  Мюнхен: “Ціцеро”, 1953.
  7. Інтернет джерела: 1. readbookz.com, 2. https://histua.com/istoriya-ukraini/novitnij-chas/vizvolennya-ukraini-vid-nacistskih-zagarbnikiv